Na

O nás Naši psi Štěňátka Odchovy Kontakt


O nás


MOTO

Psi jsou pro nás především zdroj našeho potěšení (a samozřejmě i starostí) a ne obchod. Je pro nás mnohem důležitější najít ty nejlepší páníčky pro naše štěňata než "vydělat na nich", proto naše fenky kryjeme hlavně tehdy, když plánujeme rozšířit smečku o nového člena.

Chtěli bychom chovat středoasiaty, kteří budou nejen krásní, ale perfektně pohybliví, vytrvalí s typickou povahou (velmi ostražití, k cizím nedůvěřiví, při zákroku razantní, ale bez agresivity na veřejných místech nebo k vítaným návštěvám). Celkovou harmonii a pohyblivost upřednostňujeme před lymfatičností a težkopádností.

Pro naše psy chceme jen to nejlepší a proto je krmíme americkým superpremiovým krmivem Nutra Nuggets, do kterého přidáváme bylinky, česnekový extrakt a kloubní výživu. Krmení je vylepšeno jogurtem nebo kozím mlékem od našich vlastních koziček, dostávají syrové nebo vařené hovězí maso, zeleninu a ovoce. Psi samozřejmě žijí v domě pohromadě s námi, kdykoliv se můžou proběhnout po rozlehlé zahradě a jakmile máme trochu času, užíváme si procházky po lese. Protože jsou psi s námi v úzkém kontaktu, jejich soužití s našimi dětmi je naprosto bezproblémové. Myslím dokonce, že jsou trpělivější než vlastní rodiče.

Na tomto místě bych také chtěla poděkovat majitelům zatím všech našich štěňátek , za jejich úžasný vztah k nim a za to jak je začlenili do svých rodin. A doufáme, že pro další štěňátka najdeme páníčky minimálně tak skvělé, jako jsou oni.

HISTORIE

V roce 1999 jsme si pořídili našeho prvního psa s průkazem původu, středoasiata jménem King ze Salfonu - doma Jáchym. Těšili jsme na výstavy, ale protože pejsek se k nám dostal v dost špatném stavu, který se podepsal na jeho exteriéru, brzy jsme to vzdali. Díky němu jsme se ale do tohoto úžasného plemene zamilovali i pro jeho povahu. Je fascinující, jak pes tak nedůvěřivý a ostražitý k cizím, dokáže být doma tak mazlivý až něžný. Po dlouhém výběru jsme rozhodli pro fenku Nanynku - Deisy Barsuk z opakovaného krytí z ch.s. Barsuk, na kterou jsme čekali více než rok. Abychom si čekání zpříjemnili, zamluvili jsme si tamtéž i pejska, našeho Ekimena Barsuk.

Během let 2000 a 2003 jsme pořád učili nové a nové od našich psů a také jsme hojně navštěvovali výstavy, kde se zejmená Nanynce velmi dařilo. V roce 2001 se nám narodil (snad) budoucí malých chovatel - Kryštof.

V roce 2004 importovali fenku ze známé ruské chovatelské stanice v Samaře, Anfisu  Ak-Nuker a my jsme se těšili z prvních štěňátek naší Deisy a z dalšího malého chovatele - Tadeáše. Nejsme žádní troškaři, a tak doma zůstali hned dvě Deisyny dcery - Assyryn a Akylly. Akyllka nám vlastně byla vrácena novými majiteli, protože se zjistilo, že je hluchá. To ale pro nás není důvod k zavržení psa a doufáme, že si u nás doma užívá šťastný psí život.

V roce 2005 se Assyryn velmi úspěšně začala svojí výstavní kariéru a absolvovala všechna zdravotní vyšetření s vynikajícím výsledkem. Takže jsme pomalu vybírali potenciální ženichy a užívali si běžné starosti a radosti s našimi chlupatými "bestiemi".

KolikV roce 2006 jsme absolvovali cestu napříč Ukrajinou až na do krymského Sevastopolu za ženichem pro Assyryn, mladých krásným psem Itabar iz Klovi. Bohužel krytí se nezdařilo a jako náplast na smutek (že se nedočkáme štěňátek)jsme na konci tohoto roku importovali mladou fenku Mele-Gush, která jako by z oka vypadla Asyryn a Deisy. Díky tomu jsme podnikli již druhou cestu napříč Ukrajinou, tentokrát k hranicím Ruska (Mele-Gush pochází z jižního Ruska, Krasnodarského kraje). Protože cestování není nikdy dost, na podzim jsem si vyrazila do Moskvy na největší speciální výstavu aziatů na světě (účast 300-400 psů) a byl to skvělý zážitek.

Rok 2007 byl pro nás rokem v mnohém přelomovým a často smutným. V lednu jsme se těšili z narození prvních štěňat Melinky, a dozvěděli se hodně o lidské povaze. V únoru nás velmi náhle opustil Ekimen, který podlehl rakovině ve věku pouhých 5,5 roku. Neodolali jsme štěňatům od dcery Nanynky - Ajdarhy, a přivezli si fenečku Atydzhi Bald Eagle, kterou máme ve spoluvlastnictví a "na bytě" u našich přátel. Dobře jsme udělali, protože se opět nepodařilo nakrýt Assyryn. Nikdy bychom si nepomysleli, že Ekimen tento rok nebude jediný, kdo nám zasadí hluboké rány do srdce. V říjnu jsme kvůli těžké nemoci museli nechat odejít Akyllku v nedožitých čtyř letech a jen co jsme se pomalu smiřovali s touto ztrátou, v prosinci nás ze dne na den opustil náš první a nejmilovanější Jáchym - King ze Salfonu. Do devátých narozenin mu chybělo jen osm dnů.

Začátkem roku 2008 jsme importovali dvě štěňátka, o kterých jsme jednali už na podzim, aniž bychom tušili, že pro ně najednou bude tolik místa .... Přivezli jsme fenečku z Litvy, Naja Akmenu Gele, doma Jája, a pejska z Ruska, Bayburi Shandi Kirim, doma Matěj. Pro mě to byla opět příležitost pro výlet do Moskvy s návštěvou výstavy a úspěšné chovatelské stanice Bayburi Shandi.